Det kostar många gånger mer att skaffa en ny kund än att behålla en befintlig.
Det kostar många gånger mer att skaffa en ny kund än att behålla en befintlig. Ändå lägger företag ofta ett oproportionerligt stort fokus på att attrahera nya kunder istället för att behålla och utveckla de redan befintliga.
Frederick F. Rechheld, “The Loyalty Effect” 2001
Fördelarna är många med att behålla företagets befintliga kunder över tid och fördelarna bara växer med tiden. Grafen ovan är framtagen av Frederick F. Rechheld (The Loyalty Effect, 2001), affärsstrateg och författare inom lojalitetsmarknadsföring, och den visar på fördelarna. Visst finns det skillnader mellan branscher, men på det hela taget så är grafen talande oavsett verksamhetens art.
Det lönar sig att behålla de redan befintliga kunderna, eftersom:
En bra reflektion är att fundera över hur stor del av resurserna som läggs på nykundsbearbetning och hur stor del som läggs på de redan befintliga kunderna. Vi möter nämligen ofta inställningen att “Våra kunder har ju redan valt att köpa från oss, de är lojala”. Utifrån köpdata ser vi att så inte är fallet – kunder rör på sig. Av olika anledningar byter de leverantör.
Där har du konkret vad du bör göra. Vänta inte, sätt igång. Risken är annars att någon annan smiter före.
Lycka till!
Det här var en av många artiklar i vår verktygslåda. Verktygslådan är kostnadsfri och syftar till att inspirera och leda säljande personal fram till nya landvinningar. Materialet är kopplat till vår process i fem steg för det proaktiva säljarbetet. Det kan handla om strategiska koncept eller operativa knep. Metoder som är inriktade på att öka försäljningen, öka lönsamheten eller på andra sätt skapa mervärden.
Vilken ytterligare intäktspotential finns i er befintliga kundportfölj? Skriv till oss här så skickar vi vårt white paper om faktabaserad kundanalys som beskriver hur du går tillväga för att ta reda på svaret.
Genom vårt säljutvecklingsbrev får du ta del av artiklar inom proaktivt, metodiskt och faktabaserat sälj!
Vi publicerar där nyheter och artiklar inom metodiskt och faktabaserat säljarbete!
Ring oss eller använd kontaktformuläret så hör vi av oss till dig inom kort. Vi hjälper dig med alla typer av frågor inom sälj.
Vi på CCustomer AB hjälper företag i sin säljutveckling – att öka intäkterna genom ett mer metodiskt, proaktivt och faktabaserat säljarbete.
Människors värdeskapande sker medvetet och glädjefyllt.
Telefon: +46 8 400 26 116
E-mejl: info@ccustomer.se
CCustomer AB
Landsvägen 50A, 4 tr
172 63 Sundbyberg